Βιβλία, Λογοτεχνία

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
GRUPPOAUTONOMO
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2010, 09:49
Has thanked: 177 times
Been thanked: 2 times

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από GRUPPOAUTONOMO » Σάβ 29 Ιουν 2013, 20:40

αδερφέ κανέλο διαβάζεις πολύ ρε φιλαράκι :etsi
Εικόνα

Tsiou
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 22:41
Has thanked: 109 times
Been thanked: 13 times

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από Tsiou » Σάβ 06 Ιούλ 2013, 13:48

Εικόνα
Πάντα ήθελα να αγαπηθώ από το Κομμουνιστικό Κόμμα και τη Μητέρα Εκκλησία. Ήθελα να ζήσω μέσα σε μια φολκ μπαλάντα όπως ο Τζο Χιλ. Ήθελα να χύσω τα δάκρυά μου για τους αθώους που θα σακάτευε η βόμβα μου. Ήθελα να ευχαριστήσω τον αγρότη πατέρα που μας ανάθρεψε κυριολεκτικά «στο δρόμο». Ήθελα να κυκλοφορήσω με το άδειο μανίκι μου διπλωμένο και καρφιτσωμένο στο στήθος και να βλέπω τους ανθρώπους να χαμογελούν ενώ τους χαιρετάω με το λάθος χέρι. Ήθελα να πολεμήσω τους πλούσιους, έστω κι αν μερικοί απ’ αυτούς ήξεραν τον Δάντη: λίγο πριν το χαμό του, ένας απ’ αυτούς θα μάθαινε πως ήξερα κι εγώ τον Δάντη. Ήθελα το πρόσωπό μου να μεταφερθεί στο Πεκίνο με ένα ποίημα γραμμένο στον ώμο μου. Ήθελα να χαμογελάσω ειρωνικά μπροστά στο δόγμα και, παρ’ όλα αυτά, να καταστρέψω το εγώ μου κοπανώντας το πάνω στους σκληρούς του τοίχους. Ήθελα να αντιμετωπίσω τις μηχανές του Μπρόντγουεϊ. Ήθελα η Πέμπτη Λεωφόρος να ξαναθυμηθεί τα ινδιάνικα μονοπάτια της. Ήθελα να φύγω από μια πόλη ανθρακωρύχων, με τους κακούς τρόπους και τις πεποιθήσεις μου κληρονομιά από έναν άθεο θείο, έναν μεθύστακα που ήταν το μαύρο πρόβατο της οικογένειας. Ήθελα να διασχίσω την Αμερική μέσα σε ερμητικά σφραγισμένο τρένο, να είμαι ο μόνος λευκός που οι Νέγροι θα δεχτούν στις διαπραγματεύσεις για τη συνθήκη. Ήθελα να παρευρεθώ σε κοκτέιλ πάρτι ζωσμένος με ένα πολυβόλο. Ήθελα να πω σε μια παλιά μου φιλενάδα που αποστρέφεται τις μεθόδους μου ότι οι επαναστάσεις δε γίνονται σε μπουφέδες, ότι δε μπορείς να διαλέξεις το ένα ή το άλλο, και να δω την ασημένια τουαλέτα της να υγραίνεται χαμηλά στον καβάλο. Ήθελα να πολεμήσω ενάντια στη παντοκρατορία της Μυστικής Αστυνομίας, αλλά μέσα από τους κόλπους του Κόμματος. Ήθελα μια γηραιά κυρία που είχε χάσει τους γιούς της στον πόλεμο να με μνημονεύσει στην προσευχή της σε μια εκκλησία φτιαγμένη από λάσπη, εκπληρώνοντας την επιθυμία των γιων της. Ήθελα να σταυρωθώ σε ένα σταυρό από βρωμόλογα. Ήθελα να ανεχτώ παγανιστικά υπολείμματα σε αγροτικές τελετές, διαφωνώντας με την Κουρία. Ήθελα να διαχειριστώ μυστικά αγοραπωλησίες ακινήτων, ενεργώντας σαν πράκτορας αειθαλών, ανώνυμων δισεκατομμυριούχων. Ήθελα να γράψω καλά λόγια για τους Εβραίους. Ήθελα να τουφεκιστώ μαζί με άλλους βάσκους αγωνιστές επειδή μετέφερα το Σώμα του Χριστού στο πεδίο της μάχης κατά του Φράνκο. Ήθελα να κάνω κήρυγμα περί γάμου από τον απόρθητο άμβωνα της παρθενίας, παρατηρώντας τις μαύρες τρίχες στα πόδια των νυφών. Ήθελα να γράψω μια μπροσούρα ενάντια στον έλεγχο των γεννήσεων σε πολύ απλά αγγλικά, ένα φυλλάδιο για να πωλείται στο φουαγιέ, εικονογραφημένο με δίχρωμες ζωγραφιές διαττόντων αστέρων και αιωνιότητας. Ήθελα να απαγορεύσω το χορό για κάποιο διάστημα. Ήθελα να γίνω πρεζάκι – ιερέας που ηχογραφεί ένα δίσκο για την εταιρεία Folkways. Ήθελα να μεταφερθώ σε άλλες φυλακές για πολιτικούς λόγους. Έχω μόλις ανακαλύψει ότι ο Καρδινάλιος ---------- έχει δωροδοκηθεί με ένα μεγάλο χρηματικό ποσό από ένα γυναικείο περιοδικό, έχω δεχθεί σεξουαλική επίθεση από τον εξομολογητή μου, έχω δει τους χωρικούς να προδίδονται για έναν ευνόητο λόγο, αλλά απόψε οι καμπάνες ηχούν, είναι άλλο ένα βράδυ στον κόσμο του Θεού, και υπάρχουν πολλοί που πρέπει να τραφούν, πολλά γόνατα που λαχταρούν να λυγίσουν, κι έτσι ανεβαίνω τα φθαρμένα σκαλοπάτια φορώντας την κουρελιασμένη δικαστική μου τήβεννο.


είδα πανό μοναχικά
να τραγουδάνε πως υπάρχουμε ακόμα


johny rebbel

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από johny rebbel » Σάβ 06 Ιούλ 2013, 17:26

http://www.biblionet.gr/book/116001/Dic ... F%89%CE%BD


mou ferane ayto,,an to xei diavasei kaneis as pei tipota,,
an einai me galliki epanastash kai fate tous plousious na katsw na to diavasw,,
an einai omws kana saxloromatzo me tipota kryokwla gallakia mhn mpw ston kopo tzampa

Kranos
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 10:45
Has thanked: 61 times
Been thanked: 63 times

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από Kranos » Δευ 08 Ιούλ 2013, 13:45

makedonofapas έγραψε:φοβερος ο Χαριτοπουλος.Δεν το χω διαβασει το εκ πειραιως,αλλα εχω διαβασει πιστευω το κορυφαιο του



Άρης ο αρχηγός των ατάκτων


Ιστορική βιογραφία: Φωτογραφίες, χάρτες, σχεδιαγράμματα

Διονύσης Χαριτόπουλος

Τόπος, 2009
797 σελ.

Τιμή € 37,61


Πρόσωπα στην ιστορία [DDC: 928]
Βελουχιώτης, Άρης, 1905-1945 [DDC: 928]
Ελλάς - Ιστορία - Εθνική Αντίσταση, 1940-1944 [DDC: 938.764]

Η μεγαλύτερη ιστορική έρευνα που έγινε ποτέ για τον Άρη Βελουχιώτη.

Όπου πήγε, πήγα.
Έπρεπε να δω τους τόπους που έδρασε και να ακούσω τους ανθρώπους που τον γνώρισαν και έζησαν μαζί του. Το ευτύχημα είναι ότι στις αρχές της δεκαετίας του 1970, που άρχισα την έρευνα, πρόλαβα εν ζωή τους περισσότερους από εκείνους που τον λάτρεψαν ή τον μίσησαν, που τον πολέμησαν ή υπήρξαν συναγωνιστές του. Έτσι, διασώθηκαν πολλά χαρακτηριστικά του γνωρίσματα, συμπεριφορές και ατόφιες φράσεις του, που αναπαράγονταν από στόμα σε στόμα, όπως το δημοτικό τραγούδι. Και είχα την τύχη να έχω σπουδαίους οδηγούς σε κάθε τόπο. Άλλο είναι να πηγαίνεις ψάχνοντας και άλλο να σε ξεναγούν στο πρώτο αντάρτικο λημέρι του Παρνασσού οι καπετάνιοι Περικλής και Νικηφόρος. Άλλο να χαζεύεις το βουνό από μακριά και άλλο να σου δείχνει ο μαυροσκούφης Κατσαντώνης τα περάσματα της Χελιδόνας.

(Διονύσης Χαριτόπουλος )

Είναι γνωστό ότι ο Διονύσης Χαριτόπουλος επί πολλά χρόνια συγκέντρωνε και κυρίως διασταύρωνε οτιδήποτε αφορά τον Άρη από μια ογκώδη βιβλιογραφία, από κάποια όχι πολύ προσιτά αρχεία, από ατελείωτες ώρες συνεντεύξεων με εκατοντάδες αντάρτες, καπετάνιους, μαυροσκούφηδες, αξιωματικούς και χωρικούς, και ακολούθησε τα ίχνη του από βουνό σε βουνό.

Αποτέλεσμα, αυτός ο τόμος για τη μυθική φυσιογνωμία του Άρη. Τον Άρη Βελουχιώτη ο οποίος, για τους Ιταλούς και τους Γερμανούς ήταν ένας επικηρυγμένος αρχηγός ανταρτών. Για τους Άγγλους εγκληματίας πολέμου. Για την ηγεσία της ελληνικής συντηρητικής παράταξης, σφαγέας και ληστοσυμμορίτης. Για την ηγεσία του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας, αποκηρυγμένος προβοκάτορας και προδότης.

Ο Χαριτόπουλος αποδεικνύει ότι είναι ο άνθρωπος που δημιούργησε τον μεγαλύτερο εθελοντικό στρατό της ελληνικής ιστορίας και μια Ελεύθερη Ελλάδα μέσα στην υποδουλωμένη Ευρώπη.

Το έργο στις προηγούμενες εκδόσεις του (όλες εξαντλημένες) έχει αναδειχθεί σε ένα από τα πρώτα σε πωλήσεις ιστορικά έργα. Ο τόμος του "Τόπου", στη νέα, αναθεωρημένη από τον συγγραφέα, έκδοση έρχεται να ανταποκριθεί στο αίτημα των νέων αναγνωστών που δεν κατάφεραν να αποκτήσουν αυτό το πολύτιμο έργο μέσα από τις προηγούμενες εκδόσεις.
Το δίνει η Πρωτοπορία 22Ε από 37 :etsi
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΩΝ ΣΤΑΜΑΤΗ ΓΟΝΙΔΗ
STAMATIS GONIDIS ULTRAS
AGAINST MODERN MUSIC

Tsiou
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 22:41
Has thanked: 109 times
Been thanked: 13 times

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από Tsiou » Τρί 16 Ιούλ 2013, 18:08

Εικόνα
Αυτή η έκδοση αποτελεί μια λίγο-πολύ συλλογική εργασία κάποιων πολιτικοποιημένων εργαζομένων, που ξεκίνησε σαν μια σειρά παρουσιάσεων στα πλαίσια της Συνέλευσης για την Kυκλοφορία των Αγώνων (ΣΚΥΑ), με αρχικό στόχο να καταλάβουμε σε τι συνίσταται αυτή η κατάσταση, που μόλις είχε αρχίσει να δείχνει τα πρώτα σημάδια της. Εστιάσαμε λοιπόν στο ζήτημα της κρίσης του δημόσιου χρέους. Πολύ γρήγορα ωστόσο καταλάβαμε ότι μέσα σ’ αυτή την έννοια περικλείονται σχέσεις διαμορφωμένες ιστορικά από κοινωνικούς αγώνες, κι όχι απλώς κάποια μαθηματικά σύμβολα (αριθμοί, ποσοστά, διαγράμματα και γραφικές παραστάσεις), που θα μπορούσαμε να τα προσεγγίσουμε με τα ακαδημαϊκά “οικονομικά”. Αναγκαστήκαμε λοιπόν να ξαναδούμε τη μακρά διαδρομή του ελληνικού καπιταλισμού τα τελευταία 40 χρόνια και να το κάνουμε αυτό όχι απλώς μελετώντας αριθμούς, νομοσχέδια, κρατικούς προϋπολογισμούς κλπ, αλλά κυρίως μελετώντας τους αγώνες των από κάτω, που είχαν σαν αποτέλεσμα τους συγκεκριμένους αριθμούς, τα συγκεκριμένα νομοσχέδια και τους συγκεκριμένους προϋπολογισμούς. Είναι μια μέθοδος αυτή σε απόλυτη αρμονία με τον τρόπο που παρεμβαίνουμε θεωρητικά και πρακτικά στο ανταγωνιστικό κίνημα.

Στη συνέχεια οι αρχικές παρουσιάσεις και οι πρώτες βασικές θέσεις που κατατέθηκαν, υποβλήθηκαν από κάποιους συντρόφους σε περαιτέρω επεξεργασία, συζητήθηκαν, τεκμηριώθηκαν, καταγράφτηκαν και τελικά παρουσιάστηκαν και δοκιμάστηκαν από τη δημόσια κριτική στην διάρκεια του περασμένου χρόνου, μπροστά σε συντρόφους και συντρόφισσες τόσο σε αυτοδιαχειριζόμενους χώρους (Aυτόνομο στέκι, αυτοδιαχειριζόμενος χώρος Πασαμοντάνια, κατάληψη Παππουτσάδικο), όσο και ενώπιον λαϊκών συνελεύσεων σε αντιπαράθεση με τις απόψεις «ειδικών» (Λαϊκή Συνέλευση Κολωνού-Σεπολίων-Ακαδημίας Πλάτωνος). Το γεγονός ότι διατηρούμε όλη την εχθρότητα μας απέναντι στους “ειδικούς” (της οικονομίας συμπεριλαμβανόμενου), όπως και το γεγονός ότι η ευθύνη είναι μια λέξη που γενικά δεν φοβόμαστε, μας ανάγκασε σε μια σκληρή προσπάθεια προκειμένου να διεισδύσουμε στα άδυτα της μακρο-οικονομίας για να αποκτυπτογραφήσουμε κώδικες σκόπιμα μυστικοποιημένους και να αναλύσουμε με τρόπο όσο γίνεται πιο κατανοητό την ελληνική κρίση χρέους, τόσο για μας όσο και για όσους μας διαβάζετε τώρα. Και να το κάνουμε αυτό με μια ορισμένη αυστηρότητα στη μέθοδο και στα συμπεράσματα, χωρίς να πέσουμε σε ιδεολογικές παγίδες και με πρόνοια να προστατέψουμε αυτό το γραπτό από τη βαριά ακαδημαϊκή μούχλα που αποπνέει συνήθως το χαρτί, όσων ασχολούνται με αυτά τα ζητήματα.

Από τον πρόλογο της έκδοσης
Must.


είδα πανό μοναχικά
να τραγουδάνε πως υπάρχουμε ακόμα


H-C
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 17:18
Has thanked: 67 times

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από H-C » Δευ 29 Ιούλ 2013, 00:36

Εικόνα

Ζάχος Ε. Παπαζαχαρίου - Βαλκανική κολυμβήθρα ονομάτων

gia opoion ton endiaferei apo poy krataei h skoyfia toy kathenos,

san lexiko orwn me epexhghseis,xwris na koyrazei h na apeythynetai mono se osoys to

spoydazoyn to thema klp

gia toys panw apo ta avlaki kai toys valkanolagnoys,tha fanei poly endiaferon

Εικόνα


Συγγραφέας: Ivan Čolović

Τίτλος: ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ. Το ποδόσφαιρο ως αφήγηση του πολέμου. Η Γιουγκοσλαβική εμπειρία


kai ayto apo isnafi,poly endiaferon thema
ΑΡΗΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΤΑΚΤΩΝ

makedonofapas

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από makedonofapas » Δευ 29 Ιούλ 2013, 03:20

Kranos έγραψε:
makedonofapas έγραψε:φοβερος ο Χαριτοπουλος.Δεν το χω διαβασει το εκ πειραιως,αλλα εχω διαβασει πιστευω το κορυφαιο του



Άρης ο αρχηγός των ατάκτων


Ιστορική βιογραφία: Φωτογραφίες, χάρτες, σχεδιαγράμματα

Διονύσης Χαριτόπουλος

Τόπος, 2009
797 σελ.

Τιμή € 37,61


Πρόσωπα στην ιστορία [DDC: 928]
Βελουχιώτης, Άρης, 1905-1945 [DDC: 928]
Ελλάς - Ιστορία - Εθνική Αντίσταση, 1940-1944 [DDC: 938.764]

Η μεγαλύτερη ιστορική έρευνα που έγινε ποτέ για τον Άρη Βελουχιώτη.

Όπου πήγε, πήγα.
Έπρεπε να δω τους τόπους που έδρασε και να ακούσω τους ανθρώπους που τον γνώρισαν και έζησαν μαζί του. Το ευτύχημα είναι ότι στις αρχές της δεκαετίας του 1970, που άρχισα την έρευνα, πρόλαβα εν ζωή τους περισσότερους από εκείνους που τον λάτρεψαν ή τον μίσησαν, που τον πολέμησαν ή υπήρξαν συναγωνιστές του. Έτσι, διασώθηκαν πολλά χαρακτηριστικά του γνωρίσματα, συμπεριφορές και ατόφιες φράσεις του, που αναπαράγονταν από στόμα σε στόμα, όπως το δημοτικό τραγούδι. Και είχα την τύχη να έχω σπουδαίους οδηγούς σε κάθε τόπο. Άλλο είναι να πηγαίνεις ψάχνοντας και άλλο να σε ξεναγούν στο πρώτο αντάρτικο λημέρι του Παρνασσού οι καπετάνιοι Περικλής και Νικηφόρος. Άλλο να χαζεύεις το βουνό από μακριά και άλλο να σου δείχνει ο μαυροσκούφης Κατσαντώνης τα περάσματα της Χελιδόνας.

(Διονύσης Χαριτόπουλος )

Είναι γνωστό ότι ο Διονύσης Χαριτόπουλος επί πολλά χρόνια συγκέντρωνε και κυρίως διασταύρωνε οτιδήποτε αφορά τον Άρη από μια ογκώδη βιβλιογραφία, από κάποια όχι πολύ προσιτά αρχεία, από ατελείωτες ώρες συνεντεύξεων με εκατοντάδες αντάρτες, καπετάνιους, μαυροσκούφηδες, αξιωματικούς και χωρικούς, και ακολούθησε τα ίχνη του από βουνό σε βουνό.

Αποτέλεσμα, αυτός ο τόμος για τη μυθική φυσιογνωμία του Άρη. Τον Άρη Βελουχιώτη ο οποίος, για τους Ιταλούς και τους Γερμανούς ήταν ένας επικηρυγμένος αρχηγός ανταρτών. Για τους Άγγλους εγκληματίας πολέμου. Για την ηγεσία της ελληνικής συντηρητικής παράταξης, σφαγέας και ληστοσυμμορίτης. Για την ηγεσία του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας, αποκηρυγμένος προβοκάτορας και προδότης.

Ο Χαριτόπουλος αποδεικνύει ότι είναι ο άνθρωπος που δημιούργησε τον μεγαλύτερο εθελοντικό στρατό της ελληνικής ιστορίας και μια Ελεύθερη Ελλάδα μέσα στην υποδουλωμένη Ευρώπη.

Το έργο στις προηγούμενες εκδόσεις του (όλες εξαντλημένες) έχει αναδειχθεί σε ένα από τα πρώτα σε πωλήσεις ιστορικά έργα. Ο τόμος του "Τόπου", στη νέα, αναθεωρημένη από τον συγγραφέα, έκδοση έρχεται να ανταποκριθεί στο αίτημα των νέων αναγνωστών που δεν κατάφεραν να αποκτήσουν αυτό το πολύτιμο έργο μέσα από τις προηγούμενες εκδόσεις.
Το δίνει η Πρωτοπορία 22Ε από 37 :etsi

thanks ρε Κρανος,αλλα το χω :etsi

aekole

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από aekole » Τρί 06 Αύγ 2013, 23:19

www.bookia.gr θα το βρείτε ενδιαφέρον λογικά

skyline7

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από skyline7 » Τρί 06 Αύγ 2013, 23:21

me tetoio titlo pws na min to vroun endiaferon...

makedonofapas

Re: Βιβλία, Λογοτεχνία

Δημοσίευση από makedonofapas » Τετ 07 Αύγ 2013, 01:20

γαμαει...θα το παρω


http://www.bookia.gr/index.php?action=b ... E%BD%CE%B1
Spoiler!
για να σκουπιζομαι στο χεσιμο

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 122 επισκέπτες