ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Αποτοξίνωση από τη στρόγγυλη θεά
bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 10 Απρ 2015, 20:08

μέρες που είναι ας δούμε ποιοι πραγματικά είμαστε μπας και ξυπνήσουμε και ζήσουμε τη δική μας Ανάσταση :yp

«Τα μυστήρια δεν είναι απαραιτήτως θαύματα» Γκαίτε

Ζούμε σε έναν εικονικό κόσμο, οι μορφές μας είναι μια σκια του αληθινού μας Εαυτού που στέκεται πίσω απ’ τη σκηνή σιωπηλός Παρατηρητής όλων των φαινομένων. Ένα εφήμερο όχημα η προσωρινή προσωπικότητα κάθε ανθρώπου δρα μέσα σε ένα ηλεκτρομαγνητικό πλέγμα πλάνης κι εξωμοίωσης. Η αληθινή ζωή δε θα φανερωθεί στα μάτια του αν δεν ολοκληρώσει με επιτυχία το ταξίδι του στη γη. Αλλιώς τι να φανερωθεί και ποια μάτια θα «δουν» αυτό που θ’ αντικρύσουν.
Αν κάποιος μπορούσε ν' αντιληφθεί όλο αυτό το ψεύτικο που φανερώνεται μπροστά του και να κατανοήσει ότι τίποτε δεν είναι παρά ένα είδωλο ενός άλλου κόσμου μια στρεβλή αντανάκλαση απ’ τον κόσμο του φωτός ίσως να μη χρειαζόταν να συνεχίσει την ανάγνωση αυτού του βιβλίου. Θα ήταν αρκετό να κοιτάξει κατάματα τον ήλιο και να αναγνωρίσει ότι κι αυτός είναι μια απλή προβολή του Αληθινού πνευματικού Ήλιου που είναι αόρατος για τα φυσικά του μάτια.
Θα μπορούσε να δει πίσω απ’ τα κουστούμια των ηθοποιών που υποκρίνονται πάνω στη σκηνή ρόλους χιλιοπαιγμένους με αδιάκοπες εναλλαγές, να δει τι γίνεται πίσω απ’ το σκηνικό που στήθηκε σαν ένα ολόγραμμα για να παραστήσει ένα αναγκαίο περιβάλον δράσης ταιριαστό με το σενάριο κάθε ζωής.
Αλλά δε μπορεί να το αντιληφθεί γιατί βρίσκεται εδώ υποσυνείδητα δίχως ενθύμηση ποιος είναι κι από που έρχεται. Μια μαριονέτα δεμένη με τα δικά της νήματα που όμως τα κινούνε άλλοι και κάθε φορά οι ίδιοι κι ελάχιστα διαφορετικοί.
Λατρέψαμε τις μορφές απ’ την εποχή της Ατλαντίδας και συνεχίζουμε να είμαστε ταυτισμένοι μ΄αυτές. Στο κατώφλι του εικοστού πρώτου αιώνα δε μπορούμε να πιστέψουμε ότι δεν είμαστε εμείς αυτά τα φυσικά σώματα ούτε μπορούμε να ενθυμηθούμε όσους γνωρίζουμε αν αλλάξουν μορφή. Ο πόνος γίνεται πόνος μας, το σπίτι είναι το σπίτι μας το μέρος που ζούμε είναι η χώρα μας, οι συγγενείς μας είναι δικοί μας. Αδυνατούμε να πιστέψουμε ότι είμαστε άχρονοι ταξιδιώτες δίχως πατρίδα δίχως σπίτι δίχως γονείς. Είναι παράλογο για μας να δεχθούμε ότι όλα είναι Ένα κι απ το Ένα πηγάζουν όλα.

"Τα μυστικά των θαυμάτων"
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
Irlandos 1
Δημοσιεύσεις: 6914
Εγγραφή: Δευ 26 Σεπ 2011, 15:20
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από Irlandos 1 » Σάβ 11 Απρ 2015, 12:03

bullis έγραψε:κανά τραγούδι ζητήσαμε ρε φίλος όχι να μας τσιγκλίσεις τα μυαλά πάλι :lol:

κοίτα, πώς το βλέπω

υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν αλλάζουν και καλό είναι να τα αποδεχτείς όσο πιο γρήγορα μπορείς, τουλάχιστον αν έχεις σκοπό να μην ταλαιπωρείσαι και να προχωρήσεις. Αυτό δεν είναι πάντα μόνο θέμα λογικής ούτε λύνεται αν απλά πεις "εντάξει, αποδέχομαι", έχει να κάνει με το να ενσωματώσεις μέσα σου ότι η κατάσταση έτσι είναι πλέον και μέσα σε αυτό πορεύομαι. Πίστεψέ με την ξέρω πολύ καλά τη διαδικασία αυτή με όλα της τα γύρω και ξέρω πολύ καλά ότι δεν πάει "αποδέχτηκα τώρα και συνεχίζω", είναι συνεχής μάχη σε πολλά επίπεδα :sad:

υπάρχουν και αυτά που θεωρητικά γίνεται να γίνουν όπως πριν και νομίζω για αυτά μιλάς. Σε αυτά σκέφτομαι ότι α) για να "χαλάσουν" πάει να πει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά β) αν καταφέρεις και το φτιάξεις πάλι όπως ήταν πριν (με κόπο όπως είπες για το κολύμπι) πάλι κάτι δεν θα πάει καλά (όταν κάνεις τα ίδια συμβαίνουν τα ίδια) γ) τα πάντα ρει, όλα αλλάζουν δηλαδή δ) η αλλαγή μπορεί να είναι δύσκολη αλλά οδηγεί πολλές φορές σε νέα καλύτερα μέρη - καταστάσεις

Με βάση αυτά πιστεύω ότι αν ΠΑΣ να φτάσεις στα ίδια τελικά φτάνεις να ταλαιπωρείσαι να φτιάξεις κάτι που πάλι θα χαλάσει πηγαίνοντας κόντρα στους ρυθμούς του σύμπαντος και χάνοντας όλα τα πιθανά οφέλη της αλλαγής (ως διαδικασία αλλά και ως αποτέλεσμα). Ακόμη και το να συνεχίζεις να κολυμπάς πεταλούδα κόντρα στο ρεύμα και να μην το αλλάζεις σε ελεύθερο ή να μη σκεφτείς να βουτήξεις κάτω από το ρεύμα στα βαθιά ή να κάνεις κάτι άλλο το βλέπω πιο πολύ ως άρνηση να αποδεχτείς την πραγματικότητα και τους ρυθμούς του σύμπαντος. Αφού πεταλούδα δεν βγαίνει ρε φίλε, αποδέξου του και κάνε κάτι άλλο, έτσι δεν παει τελικά :ti leei Μπορεί να βάλεις πιο πολλές δυνάμεις να φτάσεις εκεί που ήσουν αλλά πάλι θα κυλήσεις και ξανά τα ίδια μέχρι να κουραστείς και να εγκαταλείψεις. Ή θα πρέπει να κάνεις κάτι άλλο ή να αλλάξει η ροή από μόνη της, πάντως κάτι θα πρέπει να αλλάξει και για να αλλάξει πρέπει να αποδεχτείς ότι το πράμα ως έχει δεν παει.

Αποδοχή δεν σημαίνει παραίτηση, σημαίνει εγκαταλείπω το αρχικό πλάνο που δεν δουλεύει, αποδέχομαι την αδυναμία του και κάνω κάτι διαφορετικό για να διεκδικήσω το ίδιο (αλλαγμένο ;-) ) ή κάτι άλλο καλύτερο.

Για να το κάνω όμως πρέπει να αποδεχτώ.. ότι η σχέση έτσι δεν δουλεύει, προκοπή επαγγελματικά με αυτόν τον τρόπο δεν γινεται, κοινωνία με άτομα που κοιτάνε την πάρτη τους σε βάρος των άλλων δεν μπορεί να σταθεί κλπ κλπ κλπ
:etsi
Ήθελα να τον κάνω κι εγώ τον διαχωρισμό μεταξύ των μη-αναστρέψιμων καταστάσεων, και αυτών που μπορούμε να αλλάξουμε.

Το ότι θα ξαναφτιάξεις κάτι δε σημαίνει ότι θα γίνει όπως ήταν πριν.
Ακόμα και να θέλεις δηλαδή, γιατί σίγουρα θα έχει προηγηθεί το πως χάλασε και το τι ακολούθησε μέχρι να "ξαναφτιάξει".

Κατά τα άλλα συμφωνώ, με τη λέξη παράδοση είχα σκαλώσει, την ερμήνευσα πιο πολύ σαν παραίτηση.
:yp

phpBB [video]

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Σάβ 11 Απρ 2015, 17:03

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
Ανάσταση είναι λέξη σύνθετη και αποτελείται από την πρόθεση "ανά" και τη λέξη "στάση". Η πρόθεση ανά έχει συχνά την έννοια του "ξανά" αλλά και την έννοια της επίτασης, της προαγωγής, της ανόδου. Ανάσταση λοιπόν, σε ένα πρώτο επίπεδο θα πει Στέκομαι καλύτερα, στέκομαι ανά, στέκομαι εκ νέου. Διορθώνω τη στάση μου, την αναβαθμίζω, την απαλλάσσω από όλα εκείνα που με κρατούν καμπουριασμένο, δυστυχή και μειονεκτικό. Όχι βέβαια με έπαρση και αλαζονεία αλλά με σύνεση, ταπεινότητα, κατανόηση και ενδοσκόπηση. Στο Πνευματικό επίπεδο η Ανάσταση σημαίνει αλλαγή στάσης και πεποιθήσεων, ανέβασμα νοητικό και άνοδο της συνειδητότητας, με αποτέλεσμα αλλαγή συμπεριφοράς και στάσης ζωής. Οι ίδιες αλλαγές θα ακολουθήσουν και στο συναισθηματικό επίπεδο. Αυτά είναι λίγα από όσα περιέχονται στο μεγάλο θαύμα της Ανάστασης. Τώρα όποιος θέλει ας μείνει απλά στα αυγά, στις σούβλες, στα τσουρέκια, τα βαρελότα και στις τυπικές ευχές. Μακάρι η θρησκεία μας να μας είχε κάνει να κατανοήσουμε το Πνευματικό της Μεγαλείο. Αλλά ποιός θα το κάνει ο θεσμός του Ιερατείου; Δεν τους βολεύει! Καλή Ανά-Στάση λοιπόν με Ελπίδα και Πίστη και ίσως εκκλησιαστείτε από κάποιον από τους λίγους ιερείς που τιμούν πραγματικά το λειτούργημά τους. ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΗΤΙΚΗ

vx :etsi
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Κυρ 12 Απρ 2015, 21:36

Socrates, o αρχαίος :daskalos



10 ρήσεις του Σωκράτη, μαθήματα ζωής που θα σε αλλάξουν

Αν υπάρχει ένα πράγμα που έχω μάθει από το Σωκράτη είναι ότι δεν μπορείς να διδάξεις σε κανέναν τίποτα. Δεν έχει σημασία πόσο σκληρά προσπαθείς, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι τους ανθρώπους να σκεφτούν. Να τους βοηθήσεις να ανοίξουν τα μάτια τους και να συνειδητοποιήσουν για όλα αυτά που είναι ικανοί. Εδώ είναι 10 από τις καλύτερες ρήσεις, μαθήματα ζωής, που μπορούμε να πάρουμε από τον Σωκράτη.

1. Θα πρέπει να είσαι ο εαυτός σου. Μην προσποιείσαι!

«Ο καλύτερος τρόπος για να ζήσεις με την τιμή στον κόσμο, είναι να είσαι στην πραγματικότητα αυτό που φαίνεσαι και εάν παρατηρήσεις, θα δεις ότι όλες οι ανθρώπινες αρετές αυξάνουν και να ενισχύονται με την πρακτική. »

2. Η αρετή δεν προέρχεται από τα χρήματα

«Δεν κάνω τίποτα, αλλά θα προσπαθήσω να σας πείσω, νέους ή ηλικιωμένους, να μην σκέφτεστε αυτά που κατέχετε, αλλά και κυρίως να φροντίσετε για μεγαλύτερη βελτίωση της ψυχής. Η αρετή δεν φτιάχνεται από τα χρήματα, αλλά ότι από την αρετή έρχονται τα χρήματα. Αυτή είναι η διδασκαλία μου, και αν αυτό είναι δόγμα που διαφθείρει τη νεολαία, είμαι ένας κακός άνθρωπος.»

3. Διάβασε τα γραπτά άλλων ανδρών και γυναικών να βελτιώσεις τον εαυτό σου

«Βελτίωσε τον εαυτό σου διαβάζοντας τα γραπτά άλλων ανδρών, έτσι ώστε να κερδίσεις εύκολα αυτό που οι άλλοι έχουν κοπιάσει σκληρά.»

4. Σοφία είναι να γνωρίζεις πόσα λίγα ξέρεις.

«Είμαι ο σοφότερος ζωντανός άνθρωπος, γιατί γνωρίζω ένα πράγμα, και αυτό είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα».
«Είμαι κάπως σοφότερος κατά τούτο μόνο: πως εγώ τουλάχιστον δε νομίζω ότι ξέρω εκείνα που δεν ξέρω. »
«Η αληθινή σοφία έρχεται στον καθένα μας όταν συνειδητοποιήσουμε πόσο λίγα γνωρίζουμε για τη ζωή, τους εαυτούς μας και τον κόσμο γύρω μας.»

5. Εάν θες να αλλάξεις τον κόσμο, να αλλάξεις πρώτα τον εαυτό σου

«Εκείνος που θέλει να ταρακουνήσει τον κόσμο, ας ταρακουνήσει πρώτα τον εαυτό του.»
«Να θυμάσαι ότι δεν υπάρχει τίποτα σταθερό στις ανθρώπινες καταστάσεις. Ως εκ τούτου, απέφυγε τον αδικαιολόγητο ενθουσιασμό στην ευημερία, ή την αδικαιολόγητη στεναχώρια στις αντιξοότητες. »

6. Θα είσαι πλούσιος όταν συνειδητοποιήσεις ότι έχεις αρκετά

«Είναι πλουσιότερος αυτός που είναι ικανοποιημένος με το λιγότερο. Η ικανοποίηση είναι ο φυσικός πλούτος, η πολυτέλεια είναι τεχνητή φτώχεια».

7. Να τρως υγιεινά για να ζήσεις καλά

«Άνθρωποι χωρίς αξία ζουν μόνο για να τρώνε και να πίνουν. Οι άνθρωποι με αξία, τρώνε και πίνουν μόνο για να ζήσουν. »

8. Εξερεύνησε ολόκληρο τον κόσμο

«Δεν είμαι Αθηναίος ή Έλληνας, αλλά ένας πολίτης του κόσμου.»

9. Επίλεξε τα λόγια σου με σύνεση

«Οι λάθος λέξεις δεν είναι μόνο βλαβερές, αλλά μολύνουν και με κακία και την ψυχή σου.»

10. Μην καταπνίξεις ποτέ την περιέργειά σου!

«Η αναζήτηση είναι η αρχή της σοφίας.»

Ζήσε με Πάθος!

Μανώλης Ισχάκης
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Δευ 13 Απρ 2015, 15:07

Δηλαδη αν....λεω αν ρε παιδι μου....ο Ιησους πριν γινει "Χριστός=Χρηστός= Χρισμενος που πηρε το χρισμα και επαιξε τον Ρολο του"....
...λεω ξανα ΑΝ....ειχε αγαπησει μια γυναικα και εκανε γαμο ή και παιδι μαζι της....θα εχανε την σημασια της, και τον συμβολισμο της η διδασκαλία του?
Η ζωη του και ο δρομος του, θα ηταν πιο"αδυναμος ενεργειακα?" ...και εσυ θα εχανες την "Πιστη σου"?
Αν η Μαρια δεν ηταν Παρθενος σωματικα οταν εμεινε εγκυος στον Ιησου, αλλα ειχε μια αγνη καθαρη ψυχη και προθεση σαν "παρθενικη ακακη αμολευτη ενεργεια".....δεν θα ενιωθες συγκινηση απο την ζωη της...ή δεν θα αναβες κερι στις εκκλησιες της? (Μετα απο τον Ιησου, εκανε και πολλα αλλα παιδακια....εκεινος ηταν ο πρωτοτοκος...το ξερεις?)
Αν λεω αν...δεν μπορεις να αγαπησεις τους ανθρωπους και σενα στα "ανθρωπινα" ..πώς θα τους αγαπησεις ολοκληρους... και πώς θα αγαπησεις και σενα ολοκληρο...αλλα θα αγαπας μονο ο,τι σε πείθουν οτι χρειαζεται απο σενα να αγαπησεις?...
Αν λεω....σαμπως ημουν εκει για να ξερω? emoticon smile
....(>>ή ηταν εκεινοι που αποφασισαν ποιες πληροφοριες χρειαζεται να παρεις και απο ποια βιβλία? ....τελος παντων "υποθεσεις" κανω ε? emoticon smile )
> και καλη μερα να φτιαξουμε.

yv :papas
Γιατί και πώς;

Άβαταρ μέλους
HOOLIKRAN
Δημοσιεύσεις: 735
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 23:26
Has thanked: 102 times
Been thanked: 12 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από HOOLIKRAN » Δευ 13 Απρ 2015, 19:46

apo auta pou exoun graftei gia ton jesus sumpairainei kaneis oti glentouse epine sunanastrefotan me gunaikes diladi gamouse gelouse taksideue ktl.oi malakies tis ekklisias pou se theloun na mi pineis na mi gamas na kathesai na se gamane kai genika auti i mizeria kai i pathitikotita mallon allous skopous eksuphretoun.asxeta an pistevei kaneis sta alla peri anastasis kai agiotitas kai theiikis ontotitas auta pou graftikan gia ton anthrwpo ihsou apo anthrwpous tis epoxis diastrevlwmena mas ta pasarane.gamise ta diladi.ola ena psemma-v.karras 1990κατι μ.χ
varesane kokkino pali triglukeridia zaxara xolisterines me ta psisimata.epitides ta xoun stisei etsi ta mounia oi tragopappes gia na mas thapsoune na konomisoune mia wra arxitera

Άβαταρ μέλους
nortenosp3
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος 2011, 13:00
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από nortenosp3 » Τρί 14 Απρ 2015, 06:01

Αυτούς που ονειρεύονται τους αναγνωρίζεις, έχουν στα μάτια ένα πέπλο θλίψης. Έχουν τη μελαγχολία αποκοιμισμένη στην άκρη των χειλιών, έχουν το ύφος ανθρώπου που κάτι ψάχνει απελπισμένα.Το ονείρεμα είναι κουραστικό, δεν είναι για τον καθένα. Είναι για τους θαρραλέους όπως η θάλασσα και η αγάπη.
Ρομπέρτο Μπενίνι
Εικόνα

fieles a nuestra familia
http://nortenospatras.blogspot.gr/

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Δευ 20 Απρ 2015, 10:18

όλοι έχουν δίκιο :etsi

ΟΛΟΙ μας κάθε στιγμή, με βάση τα δεδομένα, τις γνώσεις, τα συναισθήματα που έχουμε.. κάθε φορά - σε κάθε περίπτωση κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή. Με βάση δηλαδή το πώς είναι ο καθένας μας κάνουμε το καλό όπως ο κάθε ένας το καταλαβαίνει. Ουδείς εκών κακός που λέγαν στο χωριό μου.

Καλό ειναι να το θυμόμαστε αυτό σε "αντιπαραθέσεις" (με φίλους, γυναίκα, ομάδες, πολιτικά κλπ) ώστε να μπορούμε α) να δουλεύουμε στο πραγματικό πρόβλημα (διάσταση απόψεων και διαφορετικές ιδέες για τον κόσμο - αυτό είναι τελικά το θέμα μας όχι το καλοί - κακοί όπως στα γουέστερν) β) να μην παρασυρόμαστε και γινόμαστε μονόπλευροι και χάνουμε ευκαιρίες να βελτιωθούμε: πριν ξεκινήσουμε να μιλάμε ας έχουμε στο νου μας ότι έχει και ο άλλος τόσο δίκιο όσο και εμείς και αυτό που κάνουμε είναι όχι να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλο για το ποιος έχει πιο δίκιο αλλά να ψάχνουμε και οι δυο την καλύτερη οπτική της κατάστασης - για αυτό τις εξετάζουμε όλες. Αν ξεκινήσεις με το ότι "ο άλλος έχει άδικο" δεν έχεις να πάρεις τίποτα καλό από την υπόθεση παρά θα μείνεις να παλεύεις να πείσεις τον άλλο για το "δίκιο" σου (ισχύει και αντίστροφα για τον άλλο). Άντε το πολύ στο τέλος να πάρεις το τρόπαιο του "έχω δίκιο" και να μείνεις στα ίδια αν όχι με πιο στενό κεφάλι και φουσκωμένο "εγώ" :kahmeno
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Τρί 21 Απρ 2015, 10:45

ζηλεύω: από το ζηλόω, διεκδικώ κάτι που βλέπω με ζήλο και για εμένα. Ετυμολογικά δεν φαίνεται τόσο κακό :roll:
φθονώ: από την ίδια ρίζα με τα ρήματα φθίνω και φθείρω, δηλαδή μειώνω τον εαυτό μου, κάποιον ή κάτι, του μικραίνω την αξία και τη δυνατότητα να μεγαλώσει
α-φθονία: όταν δεν υπάρχει φθόνος, όταν δεν μειώνω κάποιον, όταν δεν του στερώ τις δυνατότητες να μεγαλώσει (ο εαυτός μας και οι άλλοι) υπάρχει α-φθονία.

Ετυμολογικά μαθήματα (ευτυχώς η γλώσσα μας προσφέρει πάρα πολλά) για τον εαυτό μας και για την κοινωνία μας ;-) Δεν φθονώ κάποιον που έχει κάτι που δεν έχω ώστε να μπορώ να έχω και εγώ α-φθονία αλλά και ως κοινωνία δεν στερούμε σε μέλη μας (στον εαυτό μας δηλαδή, κοινωνία αφού :mrgreen: ) τη δυνατότητα να ανέβουν, δεν τους μειώνουμε, δεν τους φθείρουμε, δεν τους βάζουμε εμπόδια (κοινωνικά, πολιτικά, θρησκευτικά, φύλου, μόρφωσης κλπ) ώστε η κοινωνία μας να έχει α-φθονία :etsi

ζηλέψτε μη φθονείτε :lol:
Γιατί και πώς;

bullis
Δημοσιεύσεις: 2460
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 09:40
Has thanked: 217 times
Been thanked: 112 times

Re: ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΩΗΣ

Δημοσίευση από bullis » Παρ 24 Απρ 2015, 20:10

10 πληροφορίες που περιμένουν να τις συνειδητοποιήσουμε

Η αντίληψη που έχουμε για τον εαυτό μας και τον κόσμο που μας περιβάλλει εξαρτάται από το κατά πόσο έχουμε προσεγγίσει την αληθινή μας φύση. Δηλαδή, πόσο καλά έχουμε κατανοήσει αυτό που ονομάζουμε πραγματικότητα και πόσο δεκτικοί είμαστε απέναντι σε ό,τι συμβαίνει. Κάποιες πληροφορίες-γνώσεις μπορούν να μας βοηθήσουν να δούμε τη ζωή με λιγότερα φίλτρα, λιγότερες σκέψεις, λιγότερες αντιστάσεις και περισσότερη χαρά. Σ’ αυτό το άρθρο παρουσιάζουμε δέκα από τις πιο σημαντικές.

1. Όλα είναι κενά

Σήμερα οι φυσικοί επιβεβαιώνουν ότι αυτό που ονομάζουμε ύλη αποτελείται κατά 99,99% από κενό χώρο. Και αυτό γιατί τα άτομα που αποτελούν την ύλη δεν είναι συμπαγή, αλλά αποτελούνται από κενό χώρο που περιλαμβάνεται μεταξύ του πυρήνα και των ηλεκτρονίων τους. Αλλά το κενό δεν είναι όπως πιστεύαμε μέχρι πρότινος ένα αμέτοχο πλαίσιο όπου εξελίσσονται τα φαινόμενα που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας. Είναι κάτι πολύ περισσότερο, καθώς αποδείχθηκε πρόσφατα ότι από το κενό μπορούν να εμφανιστούν αυθόρμητα τα στοιχειώδη σωματίδια και ίσως η διάκριση μεταξύ ύλης και κενού να μην είναι και τόσο βάσιμη. Εξάλλου, η κβαντική φυσική δεν θεωρεί τα σωματίδια ως κόκκους ύλης, αλλά πρότυπα πιθανοτήτων μέσα στο αδιάσπαστο κοσμικό πλέγμα.

2. Όλα στην ουσία τους είναι ίδια

Σε συνέχεια του προηγούμενου, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι όλα στη βάση τους αποτελούνται από τα ίδια στοιχεία. Τα άτομα υδρογόνου που υπάρχουν μέσα μας είναι ακριβώς τα ίδια με τα άτομα υδρογόνου που υπάρχουν στη θάλασσα, στην ατμόσφαιρα ή στον ήλιο. Αυτό που μας δίνει την εντύπωση ότι είμαστε ξεχωριστοί από τη φύση είναι ο συνδυασμός των ατόμων.

3. Τι είμαστε;

Είμαστε η μία και μοναδική συνειδητότητα με τις μορφές που έχουμε αυτή τη στιγμή. Όπου “συνειδητότητα” άλλος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τη λέξη σύμπαν, ζωή ή θεός (η ζωή εδώ δεν έχει την περιοριστική έννοια που της δίνουν οι βιολόγοι, σύμφωνα με την οποία ζωή είναι ό,τι εμφανίζει την ικανότητα του μεταβολισμού και της αναπαραγωγής. Και οι περισσότεροι άνθρωποι που επιλέγουν να χρησιμοποιήσουν τη λέξη θεός, δεν την εννοούν ως τη συμπαντική συνειδητότητα, αφού την έχει ταυτίσει με κάποια θρησκεία, δηλαδή με έννοιες, κανόνες, παραδόσεις, πρέπει, που όλα αυτά μαζί διαμορφώνουν το Εγώ τους). Στην πραγματικότητα δεν είμαστε ξεχωριστοί από αυτό το όλο, αλλά διαφορετικές μορφές έκφρασής του. Είμαστε η συνειδητότητα (ή ζωή ή σύμπαν ή θεός) και αυτό που μας εμποδίζει να το συνειδητοποιήσουμε είναι η ταύτισή μας με διάφορες σκέψεις, κάτι που μας δημιουργεί την ψευδαίσθηση του ξεχωριστού, του εαυτού και της ταυτότητας.

4. Η Γη δεν έχει σύνορα

Όταν κάποιος κοιτάει μια φωτογραφία του πλανήτη μας τραβηγμένη από ψηλά (ή από το διάστημα) δεν βλέπει πουθενά σύνορα, ούτε διακρίνει πού αρχίζει και πού τελειώνει μία χώρα. Όλα αυτά είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα. Μπορεί να μας διευκολύνουν σε κάποιους τομείς (π.χ. στην επικοινωνία ή τη διαχείριση πληθυσμών), αλλά τίποτα δεν δικαιολογεί τις συγκρούσεις και τους πολέμους μεταξύ των χωρών. Αυτά είναι αποκλειστικά συμπτώματα που προέρχονται από το Εγώ, δηλαδή την ταύτισή μας με κάποιες σκέψεις, που άλλες αφορούν τις θρησκείες, άλλες τα έθνη, άλλες τις φυλές, κ.ο.κ. Είναι ψευδαισθήσεις που περιμένουν από εμάς να τις δούμε ως τέτοιες για να πάψουν να μας ταλαιπωρούν.

5. Οι σκέψεις δεν λένε ποτέ την αλήθεια

Όλες οι σκέψεις είναι στην ουσία τους κριτική απέναντι σε κάτι. Όταν μία κατάσταση δεν μας αρέσει, δεν είναι γιατί η κατάσταση είναι δυσάρεστη, αλλά γιατί εμείς την κρίνουμε ως τέτοια για διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν με τις επιθυμίες μας, τις προσκολλήσεις μας και το παρελθόν μας. Καμία σκέψη δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Είναι όλες προϊόντα διαστρέβλωσης της πραγματικότητας. Και η διαστρέβλωση εξαρτάται από το παρελθόν του κάθε νου, δηλαδή τον προγραμματισμό του ανάλογα με την ασυνείδητη ερμηνεία κάποιων βιωματικών γεγονότων. Αντί λοιπόν να είμαστε ταυτισμένοι με τις σκέψεις που δημιουργεί ο νους μας, μπορούμε να επιλέξουμε να είμαστε οι παρατηρητές αυτών των σκέψεων. Με άλλα λόγια, η αληθινή μας φύση είναι η επίγνωση που προέρχεται μέσα από την αναγνώριση των σκέψεων ως διαστρεβλωμένες ερμηνείες της πραγματικότητας.

6. Τι σημαίνει “γνωρίζω τον εαυτό μου”

Πρόκειται για μια από τις πιο παρερμηνευμένες φράσεις στην ιστορία της ανθρωπότητας. Γνωρίζω τον εαυτό μου δεν σημαίνει ξέρω τι μου αρέσει, τι δεν μου αρέσει, τι με ευχαριστεί, τι με δυσαρεστεί, κ.ο.κ. Αυτά βέβαια μπορεί να ισχύουν αν αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας ως το Εγώ μας, δηλαδή ότι αποτελούμαστε από ένα σύνολο απόψεων και στάσεων απέναντι σε διάφορα αντικείμενα ή καταστάσεις. Αυτός όμως δεν είναι ο πραγματικός εαυτός μας. Οι βουδιστές λένε “γνωρίζω τον εαυτό μου σημαίνει ξεχνάω τον εαυτό μου”. Με άλλα λόγια, είμαστε αυτό που περιγράψαμε και παραπάνω: η επίγνωση της ζωής, η συνειδητότητα που αποκτάει συνείδηση για τον εαυτό της μέσα από τις μορφές (που καταχρηστικά θα λέγαμε “μορφές μας”). Ξεχνάω τον εαυτό μου σημαίνει απαλλάσσομαι από το βάρος του εαυτού, δηλαδή της ψευδαίσθησης του ξεχωριστού, του μοναδικού, του καλύτερου, του ανεπαρκούς, ή οποιουδήποτε άλλου χαρακτηρισμού προκύπτει από αυτοπροσδιοριστικές σκέψεις ή από τη σύγκριση με τους άλλους.

7. Κάποτε ήμασταν μόνο ένα κύτταρο

Πριν λίγα χρόνια (και αυτό ισχύει για όλους, μικρούς και μεγάλους) όλοι ήμασταν μόνο ένα κύτταρο, αυτό που δημιουργήθηκε αμέσως μετά τη σύζευξη των γενετικών κυττάρων των γονιών μας. Αν το σκεφτούμε αυτό για λίγο είναι ίσως πιο εύκολο να συνειδητοποιήσουμε ότι η ταυτότητά μας είναι μια ψευδαίσθηση. Επίσης, μας διευκολύνει να συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε μια διαδικασία που αυτή τη στιγμή εκφράζεται με μια συγκεκριμένη μορφή, που όπως όλες οι μορφές, έχει κι αυτή αρχή, μέση και τέλος. Αλλά δεν είμαστε η μορφή. Είμαστε η διαδικασία που εκφράζεται μ’ αυτή τη μορφή.

8. Ο χρόνος είναι μια ψευδαίσθηση

Το είχε πει και ο Αϊνστάιν. Αυτό που μας δίνει την εντύπωση της ύπαρξης του χρόνου είναι οι σκέψεις μας γι’ αυτόν. Το παρελθόν μορφοποιείται στο μυαλό μας χάρη στις σκέψεις και τις αναμνήσεις που παράγει ο νους μας. Το ίδιο ισχύει και για το μέλλον. Κανένας δεν έχει συναντήσει ποτέ το μέλλον. Υπάρχουν μόνο οι σκέψεις που παράγει ο νους μας γι’ αυτό, και στην πλειονότητά τους οι σκέψεις είναι αρνητικές γιατί η λειτουργία του νου εξελικτικά είναι να μαθαίνει από τα λάθη που έχουμε κάνει, να αποδίδει ευθύνες και κατηγορίες, να προσπαθεί να προλάβει καταστάσεις ή να αποφύγει ενδεχόμενους κινδύνους. Το αποτέλεσμα αυτής της νοητικής λειτουργίας είναι η κατάθλιψη, το άγχος, οι φοβίες, η στενοχώρια και άλλα δυσάρεστα συναισθήματα που μας προκαλούν δυστυχία.

9. Ο ψυχικός πόνος είναι η τροφή της συνειδητότητας

Χωρίς πόνο δεν υπάρχει το απαραίτητο κίνητρο για να εξελιχθεί κανείς πνευματικά. Και όσο πιο ανυπόφορος είναι ο πόνος, τόσο μεγαλύτερο είναι το κίνητρο για να τον υπερβεί κανείς. Με άλλα λόγια, την υπερβολή στην ταύτιση με τις σκέψεις (δηλαδή ένα διογκωμένο Εγώ) είναι πιο πιθανό να την υπερβεί κανείς απ’ ό,τι αν ο πόνος είναι υποφερτός και διαχειρίσιμος. Και αυτό γιατί η αλλαγή εξαρτάται από το αν κάποιος ξεκινήσει τη διαδικασία της αυτεπίγνωσης και όχι από το πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που έχει να υπερβεί.

10. Ο φόβος είναι μια παρερμηνεία

Στη σημερινή εποχή, και όχι μόνο στις ανεπτυγμένες και αναπτυσσόμενες κοινωνίες, δεν ερχόμαστε πια αντιμέτωποι με άγρια θηρία όπως έκαναν οι πρόγονοί μας. Κι όμως, όλοι σχεδόν βιώνουμε σε τακτική βάση κάποιο είδος φόβου (απόρριψης, επίκρισης, αποδοκιμασίας, εγκατάλειψης ή θανάτου). Η αιτία που δημιουργεί αυτούς τους φόβους δεν είναι οι καταστάσεις, αλλά οι σκέψεις του νου μας γι’ αυτές – και όπως είπαμε αυτό εξαρτάται από το παρελθόν μας (σε ατομικό, αλλά και συλλογικό επίπεδο). Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο φόβος πρακτικά είναι μια παρερμηνεία, που ξεκινάει από τότε που είμαστε παιδιά και αδυνατούμε να ξεχωρίσουμε τα γεγονότα από τη στάση μας και τις σκέψεις του νου μας. Έτσι, δημιουργείται η ταύτισή μας με διάφορα γεγονότα και ακολουθούν οι ερμηνείες που δίνουμε γι’ αυτά, διαμορφώνοντας σιγά-σιγά μια ψεύτικη ταυτότητα. Σύμφωνα μ’ αυτή αρχίζουμε να βλέπουμε τον εαυτό μας ως θύμα, άτυχο, αδικημένο, ανώτερο, κατώτερο, ανεπαρκή, ελαττωματικό, ή οτιδήποτε άλλο μάς προσφέρει την αίσθηση της ταυτότητας. Ο Ράινερ Μ. Ρίλκε έχει εκφράσει πολύ ωραία την ψευδαίσθηση του φόβου ως εξής: “Ίσως όλοι οι δράκοι της ζωής μας να είναι πριγκίπισσες, που δεν προσμένουν παρά την ώρα που θα μας δουν όμορφους και τολμηρούς. Ίσως καθετί τρομακτικό να είναι, στο απώτατο βάθος του, έρημο και αβοήθητο, και να περιμένει από εμάς βοήθεια”. Όταν νιώθουμε φόβο λοιπόν, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τον παρατηρούμε, αποταυτιζόμενοι από αυτόν, για να τον αφήσουμε να εκφραστεί και να φύγει. Όσο είμαστε ασυνείδητοι ταυτιζόμαστε μαζί του, του δίνουμε λόγο ύπαρξης και τον συντηρούμε.

http://enallaktikidrasi.com/2014/05/10- ... z3YFPY7ylB
Γιατί και πώς;

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 258 επισκέπτες